06 Aralık 2016 Salı, 19:04:30
HT Dokun nedir?
Gazeteniz Habertürk'ü okuyun, seyredin, dinleyin...

Hibrit gazeteyle kağıt canlandı

ARAŞTIRILDI, ONAYLANDI: 'HABERTÜRK, HT DOKUN'LA REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ YAKALADI'

HT DOKUN, henüz 1 yaşını doldurmadan yerli yabancı iletişim uzmanlarının ilgi odağı. Kısa sürede 60 bin Habertürk okurunun ‘tekil kullanıcı' haline geldiği HT DOKUN uluslararası bir akademik çalışmaya da konu oldu, International Congress on Media Studies'de yer aldı. Kısa süre önce Akdeniz ve Kocaeli üniversitelerinin iletişim fakülteleri ile Berlin Beuth Üniversitesi'nin işbirliği sonucu gerçekleştirilen 2'nci Uluslararası Medya Çalışmaları Kongresi, Türkiye'den ve dünyadan uzmanları Akdeniz Üniversitesi'nde bir araya getirdi. ‘Yeni Medya ve Görsel Kültür' temalı kongrede, Aralık 2015'ten beri Habertürk Gazetesi'nde uygulanan ‘HT DOKUN' projesi de akademik bir çalışmada ele alındı.

Habertürk'ün tüm sayfaları ve bütün ilavelerinde, her gün, basılı haberlere dair yeni içerikler ve 10 farklı seçenekle dijital haber deneyimi sunan HT DOKUN; kapsamı, içerik organizasyonu ve sunumuyla dünyada tek olma özelliği taşıyor. Bunun altının çizildiği kongrede, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden Prof. Dr. Celalettin Aktaş, "Geleneksel bir gazetenin dijital filigranlarla canlı bir gazeteye dönüşümü: HT Dokun" adlı çalışma hakkında bilgi verdi.

'ARTIK KAĞIT CANLANDI'

İnternetin geleneksel medyaya etkilerine dikkat çeken Prof. Dr. Aktaş şöyle konuştu: "Gazeteler bu durum karşısında sahip oldukları konumu koruyabilmek için yeni arayışlara girdiler. Bu çerçevede Türkiye'de de ilk kez Habertürk, HT Dokun uygulaması ile gazete sayfalarında bulunan fotoğraflara dijital filigranlar gömerek yepyeni bir gazete okuma deneyimini okurlarına sunmaya başladı. Gazetenin ifadesiyle artık kağıt canlanmış ve Habertürk 3D gazetecilik yapmaya başlamıştır."

‘GAZETELERİN KADERİNİ DEĞİŞTİREBİLİR'
HT Dokun projesinde uygulanan dijital filigran hakkında da bilgi verilen çalışmada, şu tespitler yer aldı: "Dijital filigran her türlü medya içeriğinin içerisine gömülen, gözle görülemeyen ancak bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi çok çeşitli dijital cihazlar tarafından okunabilen ve bu cihazlara yüklenmiş olan yazılımlarla deşifre edilebilen dijital verilerdir. Habertürk okurunun gazetesinde hangi haberlerde dijital filigran uygulamasının yapıldığını fark edebilmesi için haberlere HT DOKUN logosu yerleştirilmiştir. Okur haber ve fotoğraflar içine gömülen dijital kodları akıllı telefonu ile deşifre ederek istediği içeriğe ilişkin mobil web sayfalarına bağlanabilir. Gazete okuru akıllı telefonlara ücretsiz yüklenebilen HABERTÜRK uygulaması ile gazetesini seyredebilir, dinleyebilir ve paylaşabilir. Bu uygulama geleneksel gazetelerin kaderini değiştirebilir. Ayrıca yepyeni reklam fikirlerine kapı açabilir..."

'REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ YAKALADI'

Sayfada yer alan haberlerle ilgili ama video ve ses dosyaları gibi kâğıdın ötesinde, farklı içeriklerin yayınlandığı HT DOKUN'a dair akademik tespitler arasında, söz konusu dijital üretimin yine gazeteyi hazırlayan yazıişleri ekibince hazırlanması da yer aldı. Habertürk muhabirleri, editörleri, yazarları, tasarımcıları diğer bir deyişle tüm medya grubu çalışanlarının dijital bir dönüşüm sürecinin aktörleri haline geldiğini belirten Aktaş şöyle devam etti: "Dolayısıyla Habertürk'ün HT DOKUN ile basın sektöründe ve dijital dönüşümde bir rekabet üstünlüğü yakaladığı görülmektedir. Uygulama okurlara ilişkin anlık veriler toplanabilmesinin de önünü açmıştır. Dolayısıyla stratejik olarak Habertürk, okurun değişen medya tüketim alışkanlıklarına hızlı reaksiyon gösterebilme potansiyeline sahiptir. HT DOKUN ile benzersiz reklam modelleri geliştirilebilir. Analog gazete sayfalarından niş bir kitleye ulaşmayı planlayan inovatif markalar için HT DOKUN yepyeni fırsatlar sunabilir. Bu tür bir hibrit gazetenin başarısını artırmak için Habertürk, özellikle iletişim fakültelerinde etkinlikler düzenleyerek gazetesinden ve gazeteciliğin dönüşümünden bahsederek bu alandaki akademik çalışmaları da özendirmelidir" dedi

HT DOKUN'UN BAŞARISI

 

HT DOKUN NEDİR?

***

 

Artık gazetenizi okumakla yetinmeyeceksiniz. Aynı zamanda dinleyip seyredebileceksiniz de!

Gazete Habertürk sayfalarında HT Dokun logosu iliştirilmiş fotoğraflar, size HT Dokun'un kapılarını açacak. Akıllı telefonunuzu işaretli fotoğrafların üzerine getirin yeter...

Telefonunuzdaki Mobil Habertürk uygulamasını açın ve sağ üst köşedeki HT Dokun logosuna dokunun. Açılan ekranı gazete üzerindeki logoya yaklaştırdığınız anda HT Dokun'dasınız.

Gazete Habertürk editörlerinin her gün seçtiği belirli haberlerde HT Dokun var. HT Dokun, mevcut haberlere, 9 seçenek altında, kâğıtta yazanın ötesinde farklı, işlevsel, görsel ve daha detaylı içerikler sunuyor. Gün içindeki gelişmelerle anında güncelleniyor. Gazetenin günü geçmiyor; kâğıt, 24 saat güncel, canlı ve online bir mecraya dönüşüyor.

YENİ DÜNYANIN KAPILARINI AÇAN 9 SEÇENEK

İzle: Video ve TV yayınları
Bak: Fotoğraf ve grafikler
Dinle: Haberleri telefon okusun
Translate: İngilizce'ye çevir, dünya ile paylaş
Paylaş: WhatsApp, Twitter, Facebook, Google+, Pinterest
Git: Bahsi geçen olay/etkinlik/gelişmenin yeri/adresi
İndir: İşine yarayacak uygulamaları indir
Canlı: Muhabirleri, yazarları canlı izle, soru sor
Fazlası: Konuya dair diğer haberlerden röportajlara sohbetlerinizi zenginleştirecek her şey


HT Dokun, tarama teknolojisinden ibaret bir platform değil. Biz, içeriği zenginleştirmek için teknolojiden faydalanıyoruz. Dahası, buradaki asıl teknoloji, daha kaliteli bir içerik üretmek için yazıişleri ve IT Bölümü'nün Ciner Yayın Holding bünyesindeki her yayın organıyla ahenk içinde çalışması.

Neden HT Dokun?
Gazete, bütün mecraların; televizyon, internet sitesi, mobil platformlar ve radyonun kavşak noktası haline geliyor, 5 duyuya da hitap edebiliyor artık.
İnternetteki bilgi kirliliğine maruz kalmadan gündemi cepten takip etme imkânı sunuyor.
Kâğıtla dijital dünya arasında sahici bir bağ kuruyor. Kâğıt canlanıyor. Haberlerin günü geçmiyor, aynı gün içinde güncelleniyor.  


 

*

PERDE ARKASI İÇİN DOKUN... 


 

SİZ DE DOKUNUN...

Farkında değildiniz ama, yaklaşık 2 aydır Habertürk Gazetesi’ni okurken kağıttan öte, dijital teknolojileri üzerinde taşıyan sayfalara dokundunuz. Bu süre boyunca HT DOKUN’un denemelerini yapıp aksaklıkları giderdikten sonra, dün okurlarımızın kullanımına açtık. Çok güzel tepkiler geldi, yoğun bir ilgiyle karşılandı. Keşfedildikçe hepimiz için daha keyifli olacağı açık…

Habertürk Gazetesi, müthiş bir yenilik olarak 2009’da yayın hayatına başladı. Başka gazetelerde bulunmayan teknolojik imkânlara sahip altyapısı, matbaaları parlak bir yazıişleri ekibi ve yazar kadrosuyla buluşunca, Habertürk büyük bir başarı hikâyesi haline geldi. “En farklı gazete” Habertürk, yüz binler tarafından sevildi, okundu, başka gazetelere de ilham verdi, taklit edildi. Gazetemizin sahibi Turgay Ciner’in vizyonu, Kenan Tekdağ’ın medyada yenilikleri destekleyen yaklaşımı, Fatih Altaylı’nın gazeteciliğiyle şekillenen bu başarı hikâyesinin dünyada eşi yoktu. Şimdi Habertürk Gazetesi, yine benzersiz başka bir aşamaya adım atıyor: 3D gazetecilik. Buna “Kağıt canlanıyor” da diyebiliriz.

Aynı vizyon, aynı yaklaşım, dijital dönüşüme destek ve Didem Ciner’in özel çabalarının yardımıyla kapısını araladığımız bu yeni dünyada, HT DOKUN’la tanışıyorsunuz. Artık gazetenizi seyrediyor, dinliyor ve paylaşabiliyorsunuz…

9 YENİ SEÇENEK

HT DOKUN, gazetedeki haberlerde açtığımız dijital kapılardan akıllı telefonunuzla geçince size kâğıttakinden farklı deneyim ve içerikler sunan bir platform. Yetenekli, tecrübeli, güvenilir gazetecilerin ürettiği içeriği kağıttan okuduktan sonra, 9 yeni seçeneğiniz oluyor: Bak, izle, dinle, İngilizce’ye çevir, paylaş, git, indir, canlı ve sohbetlerinizi renklendirecek daha fazlası… Ayrıca bu yeni ve kâğıttakinden farklı içeriği yine aynı güvenilir, yetenekli gazetecilerin, yani ayrı bir ekibin değil Habertürk Gazetesi muhabirleri ve editörlerinin ürettiğinin altını çizmeliyim.

Uygulaması çok kolay, dokunmaktan başka bir şey yapmanıza gerek yok. Kayıt veya ücret de yok. Haberleri telefonunuza alıp yolda, molada göz atmanıza, kendi arşivinizi oluşturmanıza ve daha pek çok şeye imkân veriyor. Nasıl kullanılacağı zaten gazetenin pek çok sayfasında anlatılıyor. Bense size biraz HT DOKUN’un hikâyesini anlatmak istiyorum.

TEŞEKKÜRLER

Bir yıl kadar önce, benim için çok daha eskilere uzanan bir hayal fikre dönüşmeye başladı. Bu fikir, Hafta Sonu Ekleri’nde Aysun Öz ve genç ekibinin inancı ve ısrarıyla ilk orada filizlendi, büyüdü. Sonra aramıza İtalya’dan Selin Pişkiner katıldı, 3 kişilik gencecik bir takımın omuzlamasıyla, yaratıcılıyla HT DOKUN sihirli bir projeye dönüştü. Bu projeye destek en tepeden başlayarak zamanla tüm Ciner Medya Grubu’na yayılırken, Mahmut Kurşun liderliğindeki IT ekibi adeta mucizeler yarattı, teknolojiler üretti, yazılımlar yaptı, projenin benzersiz, yepyeni bir yayın platformuna dönüşmesine zemin yarattı. Hafta Sonu Ekleri’nin ardından HT Spor’da Halil Özer, Ekonomi’de Yavuz Barlas, Magazin’de Kadir Kaymakçı, Haber Merkezi’nde Zülfikâr Ali Aydın, İstanbul sayfalarında Esra Boğazlıyan, İddaa ekinde Ozan German ve arkadaşları bu hikâyeye tüm güçleriyle katıldı, herkes okuduğunuz gazeteleri yaparken aynı zamanda dijital ve farklı içerikler de üretmeye başladı. Sanlı Ergin ve grafik ekibi teknolojik sırları sayfalara taşıdı. Can Baytak esrarengiz logoları tasarladı. Farklı birimlerinde dijital editörler haline gelen Alihan Mestci, Eylem Düzyol, Burak Ersemiz, Talip Ertürk, İbrahim Sarıdağ, Ergun Çolak büyük sorumluluk üstlendi. Kürşad Oğuz, Ayşe Karasu, Emre Ergül ve Şahin Bayar, Habertürk’ün 3 boyutlu gazeteciliğe geçişinde yeni haber organizasyonunu sürdürülebilir hale getirdi. Bazımız “hub’cı çocuk olduk bazımız admin paneli (O benmişim, paneli de annemin kızlık soyadıymış!)

Zamanla Habertürk TV, haberturk.com, Bloomberg HT, Show TV ile Ciner Medya Grubu’nun hemen her parçası destek vermeye başladı. HT DOKUN, dijital dönüşümde bir kavşak noktası haline geldi.

Daha yapılacak çok iş var. Açtığımız kapı, gelişmeye açık. Bu da sık sık yeniliklerle karşınıza çıkmamızı sağlayacak. Şimdi siz de bu hikâyeye katıldığınızda, çok daha hızlı yol alacağız. Birlikte yalnız Türkiye’ye değil, belki de artık dünyaya ilham vereceğiz.

Selçuk Tepeli
Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

TRANSLATE

HT Dokun'la 360° Video deneyimi

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ile yürüyerek geçtik 360° izlemek için dokun...

İrem Derici'nin yeni klibinin kamera arkasını 360° izlemek için dokun...

Tolgahan'la 360 derece

360 derece Veliefendi

League of Legends kış mevsimi finali heyecanı 360 derece deneyimiyle HT Dokun'da

***

HT Dokun Habertürk mobil uygulamasının bir parçasıdır. Kullanabimek için Habertürk uygulamasını indirmeniz yeterli!

Paylaş
KÜNYE

Copyright © 2017 - Tüm hakları saklıdır. Habertürk Gazetecilik A.Ş.