Takscilerden 'UBER'e sarı protesto
13 Mart 2018 Salı, 03:08:51
Takscilerden 'UBER'e sarı protesto

Veli SARIBOĞA-Serdar KULAKSIZ

Birleşik Taksiciler Derneği'nin, internet üzerinden hizmet veren UBER'e erişimin engellenmesi talebiyle açtığı davanın 2. duruşması yapıldı. UBER uygulamasının, hukuka aykırı olduğunu ve haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle tedbiren durdurulması için dava açan Birleşik Taksiciler Derneği, mahkemeye yeni bir dilekçe sundu. Dilekçede, Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde yapılan değişikliğin 8 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiği anımsatıldı. Yeni düzenlemeye göre, D2 (ticari ve tarifesiz olarak taşıma) yetki belgesi ile taşıma yapacak aracın taşıyacağı yolcunun ismi ve TC kimlik numarası, seyahat başlangıç zamanından en az bir saat önce bakanlık sistemine girilmesinin zorunlu olduğu belirtildi. Dilekçede, internet üzerinden anlık olarak araç çağırma şeklinde gerçekleşen UBER XL hizmetinin bu yönetmeliğe aykırı olduğu, bu sistemle bir kişinin araç istediği, 7-8 kişi taşındığı için isimleri ve TC kimlik numaralarının da bilinmediği kaydedildi. UBER'in avukatı ise mahkemeye yeni sunulan dilekçeyi inceleyip açıklamada bulunmak için süre istedi. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi hakimi, UBER'e 2 hafta süre verilmesine, açıklamanın mahkemeye sunulmasından sonra tedbir kararıyla ilgili bir karar verilmesini kararlaştırdı. Duruşma 4 Haziran'a ertelendi.

PET ŞİŞELİ TEPKİ
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, dava öncesi İstanbul Adalet Sarayı önünde eylem yaptı. Odanın çağrısı üzenine adliye önünde toplanan taksicilere, sarı şapkalar dağıtıldı. Türk bayrağı ile "hırsız UBER", "küresel hırsıza hayır" yazılı dövizler taşıyan taksicilere, yoldan geçen taksi sürücüleri de araçlarını durdurup konvoy oluşturarak destek verdi. Bazı taksiciler ise UBER aracı olduğunu tahmin ettikleri bazı minibüslere pet şişe atarak tepki gösterdi. Protestocu taksicilere meslektaşları engel olmaya çalıştı.

"KORSAN TAŞIMACILIKR"
Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, UBER'in taksi taşımacılığı yaptığını belirterek "Oysa bu taşımacılığı yapmasına imkan veren hiç bir izin, yetki belgesi ve lisansa sahip değildir. UBER şirketinin faaliyetleri engellenmelidir. Ticari taksi plakası taşımayan araçlarla taksi taşımacılığı yapmak korsan taşımacılıktır. Uber, taşımacılık sektörüne verdiği zararın yanı sıra ülkeyi vergi gelirinden de mahrum bırakıyor. Halkımızdan şunu rica ediyoruz; dünyanın bir çok kentinde faaliyet gösteren Amerikan menşeili korsan ulaşım sistemi UBER'i kullanmayın... Eğer Meclisimiz bu konuda gerekli çalışmayı yapmazsa, eğer adalet farklı bir karar verirse taksici esnafının sabrı taşar. Taksici esnafı ekmeği için, emeği için her şeyi yapar. Namus ne kadar önemli ise ekmeğimiz de o kadar önemlidir" dedi.

Paylaş
KÜNYE

Copyright © 2017 - Tüm hakları saklıdır. Habertürk Gazetecilik A.Ş.