Bakmaya doyamadığımız Leyla'ya veda
03 Temmuz 2018 Salı, 19:27:11
Bakmaya doyamadığımız Leyla'ya veda
18 gün her yerde arandı. Pazartesi günü cansız bedeni bulundu. Güzel gözlü Leyla, dün sabah erken saatlerde gözyaşları içinde toprağa verildi. Küçük Leyla, annesi, babası, kardeşlerin ağıtlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

 

Her şey, Ramazan Bayramı'nın ilk günü, Ağrı'nın merkezinde yaşayan Şükran-Nihat Aydemir çiftinin ziyaret için Bezirgan Köyü'ne gitmesiyle başladı. Ailenin 7 çocuğundan 6'ncısı olan 4 yaşındaki Leyla, dedesinin evinin önünden kayboldu. 15 Haziran'da kaybolan ve 18 gün sonra didik dikit her yerde aranan Leyla'nın cansız bedeni pazartesi günü akşam dedesinin köyüne 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiindeki, dere yatağında yüz üstü suya atılmış şekilde bulundu. Kaybolduğu günden bu yana "Leyla'yı kaçırdılar, sütten başka bir şey yemez, onu verin" diye feryat eden, çocuklarının sağ bulunmasını bekleyen anne- baba, acı haberle yıkıldı. Leyla'larının cansız bedenini Adli Tıp Kurumu'nda alan aile, dün sabah erken saatlerde Leyla'yı kaybolduğu Bezirhane Köyü'nde dün sabahın erken saatlerinde defnetti. Küçük kızına son kez bakan, Kürtçe ağıtlar yakan anne Aysel, gözyaşlarına boğuldu. Baba Nihat Aydemir, Leyla'nın kardeşleri de gözyaşları içinde veda etti.

'8-10 GÜN AÇ BIRAKTILAR'
Ağrı Valisi Süleyman Elban, Leyla'nın ölümüyle ilgili açıklama yaptı:
"Yavrumuz kaybolduktan sonra yaklaşık 8-10 gün içinde ölmüş olduğu sonucuna varıldı. Bu ölüm hadisesinden sonra da bulunduğu güne kadar beklediği bir yerde ve dün(Pazartesi) bulunduğu tarihten 2-3 gün öncesinde o derede suyun içine bırakılmış olduğu yönünde otopsi raporunda tespitler mevcut. Ölüm nedeni çocuğun 8-10 gün aç bırakılması nedeniyle. Açlık nedeniyle ölmüş ve çocuğun cesedinde herhangi bir darp ve yaralama izi mevcut değil. O süre içinde herhangi bir kuş ya da vahşi hayvan tarafından bir yaralama da söz konusu değil. Dün ilk ceset alındığında üzerinde görülen kırmızı izlerin güneş yanığı olduğu tespit edildi. Leyla Aydemir ile ilgili herhangi bir istismar ya da tecavüz emaresi yok."

'KAÇIRILDI'
Bir gazetecinin "Leyla kaçırıldı mı, kayıp mı oldu?" sorusu üzerine "Kaçırıldı" yanıtı veren Vali Elban, Leyla'nın bulunduğu alana daha önce AFAD profesyonel balık adamlarının defalarca bakıldığını ayrıca drone ile bu bölgeden defalarca görüntüleri alındığını söyledi. Bölgede ot biçmeye giden bir köylü tarafından Leyla'nın bulunduğunu açıklayan Elban "Zaten adli tıp raporuna göre cesedin en fazla birkaç gün önce oraya bırakıldığı tahmin ediliyor. Şu an için adli tahkikat devam ediyor" dedi. Leyla'nın öldüğünü fark eden kişi ya da kişilerin, sakladıkları yerden cansız bedeni alıp, dere yatağına attığı üzerinde duruldu.

BİR KİŞİ GÖZALTINDA
Leyla'nın ölümüyle ilgisi olabileceği değerlendirilen 1 kişi gözaltına alındı. Ağrı İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı, olayla ilgisi olabilecek kişilerin yakalanması için çalışmaların sürdürüyor. Leyla'nın ölümüyle ilgili olarak 3 cumhuriyet savcısı da görevlendirildi. Soruşturmanın aşamaları hakkında gerekli görülmesi halinde ayrıca bilgi verileceği duyuruldu.BİRİ ANKARA'DA BİRİ AĞRI DA

2 baba acılarını paylaştı

Ankara, Polatlı'da kaybolduktan bir hafta sonra 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'nın da cansız bedeni bulunmuştu. leyla'yı arama çalışmaları devam ederken Baba Nihat Aydemir, Eylül'ün babası İbrahim Yağlıkara'yı arayarak, acısını paylaşmış, başsağlığı dilemişti. Dün de Eylül'ün babasi, Leyla'nın babasını aradı, başsağlığı diledi. Baba Yağlıkara, Leyla'nın olayının kendisini ve ailesini bir kez daha üzdüğünü söyledi:
"Yaşadığımız bu olay sonrası Leyla'nın ölü bulunması üzüntümüzü daha da arttırdı. Leyla'nın babasını aradım, başsağlığı diledim. Sadece Türkiye değil, tüm dünya yaşanan bu iki olaya üzülüyor. Canilere devletimizin gerekeni yapmasını istiyorum, canımız yanıyor. Hem idam hem de kimyasal hadım olayının gerçekleşmesini Sayın Cumhurbaşkanımızdan istiyoruz. Eylül'ü defnettikten sonra Türkiye'nin her yerinden insanların telefonla aradıb Sayın Başbakanımız aradı. Bursa Valimiz aradı. Her yerden tanımadığım yüzlerce telefon aldım. Çok sayıda CHP'li milletvekili ve kadın kollarından aradılar. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun da taziye ziyaretine gelecek."

Paylaş
KÜNYE

Copyright © 2017 - Tüm hakları saklıdır. Habertürk Gazetecilik A.Ş.