Genel başkan, onursal başkan formulünü teklif etti
03 Temmuz 2018 Salı, 17:03:53
Genel başkan, onursal başkan formulünü teklif etti
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce dün TBMM'ye gelerek kayıt yaptıran CHP Yalova Milletvekili Özcan Özel'in rozetini taktı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile önceki akşam yaptığı görüşmeye ilişkin soruları yanıtlayan İnce 24 Haziran seçimlerini değerlendirdiklerini söyledi. İnce, "Sohbet ettik, eşlerimizle birlikte yemek yedik. Seçimi değerlendirdik, konuştuk" dedi. İnce, "Sayın Genel Başkan'a büyük bir devlet adamlığı yaptığını, İYİ Parti'ye 15 milletvekili göndermekle başlayan ve kurultayda kendisine rakip olmuş birini cumhurbaşkanı adayı yaparak milletin gönlünde taht kurduğunu, bu devlet adamlığının devam etmesi gerektiğini, kendisiyle bir yarış ve rekabet içinde olmak istemediğimi ama milletin de bu cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında duyduğu, gördüğü, yaşadığı bir umudun bulunduğunu" aktardığını kaydetti.
İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bunu kaybetmememiz gerektiğini ve kendisi isterse olağanüstü kurultayı toplayarak benim genel başkan olabileceğimi, kendisinin onursal genel başkan olabileceğini ve bir ağabey- kardeş ilişkisi içinde kendisi grup başkanı olarak parlamentodaki çalışmaları yürüteceğini, benim de genel başkan olarak Edirne'den Ardahan'a çalışacağım ve partiyi seçimlere hazırlayacağım teklifinde bulundum. 'Evet' ya da 'hayır' demedi. Bu teklifi yaptım ben. Kendi takdiridir. 'Hayır' derse ben imza toplamayacağım. Örgüt kendisi çözecektir bu işi."


Kılıçdaroğlu 'siyasi nezaketsizlik' dedi
CHP Genel Başkan Kemal kılıçdaroğlu ise CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin açıklamasının ardından eşlerle birlikte yenilen özel bir yemekteki konuşmaların basına sızdırılmasından duyduğu rahatsızlığı kurmaylarıyla paylaştı. Kılıçdaroğlu'nun, "Özel yemeğin bağlamından koparılması ve basına bu şekliyle servis edilmesi siyasi nezaketsizliktir. Siyasi nezaket ölçüleriyle bağdaşmıyor" ifadesini kullandığı öğrenildi.

YANIT TEZCAN'DAN
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan da İnce'nin olağanüstü kurultay çağrısına tepki göstererek, "Bizim gündemimizde kurultay yok. Özel bir yemeğin bu şekilde servis edilmesi şık olmamıştır. Genel Başkan'ın istifa etmesini gerektirecek, görevi bırakmasını gerektirecek bir durum yoktur. Bu süreç partinin uzun zaman sonra inisiyatif alarak yürüttüğü bir süreçtir" ifadesini kullandı.
Seçimlerde AK Parti'nin ilk kez tek başına Meclis'te çoğunluğunu kaybettiğini ve CHP'nin uzun yıllardan sonra ilk kez 13 ilde milletvekili çıkardığını vurgulayan Tezcan, "Kılıçdaroğlu, demokrasi isteyen herkesin umudu olmuştur. Genel Başkan'a ‘Kurultaya gidelim' diyenler; neyi 'Yanlış yaptın?' diyecekler. İYİ Parti'ye milletvekili göndermesi mi yanlıştı? Millet İttifakı mı yanlıştı? Yoksa CHP'nin cumhurbaşkanı adayı mı yanlıştı? Bunlardan hangisi ‘Yanlıştı' diyecekler. Genel Başkan'a ‘Git' demek, ne siyasi aklın, ne de siyasi nezaketin ürünü olabilir" tepkisini gösterdi.

634 İMZA GEREKİYOR
İnce'nin olağanüstü kurultay talebine Genel Merkez'in rest çekmesinin ardından geriye delegelerin imza toplamasının dışında seçenek kalmıyor. İnce, daha önce de bir iki kez imza toplama girişiminde bulunmuş ve başarılı olamamıştı. Olağanüstü kurultayın toplanması için 1266 delegeden 634'ünün imza vermesi gerekiyor.

Paylaş
KÜNYE

Copyright © 2017 - Tüm hakları saklıdır. Habertürk Gazetecilik A.Ş.