ROLLS ROYCE CEO'SUNU KABUL ETTİ
12 Ocak 2018 Cuma, 18:29:14
ROLLS ROYCE CEO'SUNU KABUL ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım, İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox ve Rolls Royce CEO'su Warren East'i kabul etti. Çankaya Köşkü'ndeki görüşmede, milli muharip uçak TF-X projesi de ele alındı. Milli muharip uçağın 2023 yılında prototipinin hazırlanması hedefleniyor.

Kırk dakika süren kabulde, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ/TAI) Genel Müdürü Temel Kotil de hazır bulundu. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, görüşmede İngiltere ile stratejik ortaklığın ortak projelerle daha da ilerletilmesinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Ekonomik ilişkiler, ticaret ve yatırımların daha da geliştirilmesi üzerinde durulan görüşmede, savunma sanayi dahil birçok alanda atılabilecek adımlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkışı bu bağlamda Türkiye ile hukuksal altyapının olumsuz etkilenmemesi üzerinde durulan görüşmede, TF-X projesi de ele alındı.
Görüşmede TF-X projesinde İngiliz mühendisler ile Türk mühendislerin karşılıklı başlayan eğitiminde gelinen durum ile 2018 yılı içerisinde atılacak adımlar değerlendirildi. Eğitimlerin tamamlanmasının ardından AR-GE konusunda izlenecek yol haritası belirlenecek. Uçağın elektronik yazılımlarının ASELSAN ve TAI tarafından geliştirilmesi beklenirken, motor ile entegresi de AR-GE çalışmalarında netleştirilecek.
Projenin prototipinin 2023 yılında üretilmesi amaçlanıyor. Proje için ilk etapta 100 milyon sterlinlik bir kaynak ayrılmıştı. 2018 yılında ayrılması muhtemel ek kaynağın da görüşmede ele alındığı ifade edildi.

HSK ÜYELERİNİ KABUL ETTİ

Yıldırım, dün Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelerini Çankaya Köşkü'nde kabul ederken görüşme 1 saat 50 dakika sürdü. Kabulde, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de yer aldı.

Yıldırım, dün ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile de ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde İdlib'te yaşananlar, Suriye ve Irak'daki gelişmeler değerlendirildi.

Paylaş
KÜNYE

Copyright © 2017 - Tüm hakları saklıdır. Habertürk Gazetecilik A.Ş.