Abdurrahman Yıldırım
16 Temmuz 2017 Pazar, 20:16:06
Abdurrahman Yıldırım

Nihayet belli bir büyüklüğe ulaşan ve reel getiri de sağlayabilen bir bireysel emeklilik sistemine kavuştuk. Kısa adıyla BES olarak anılan sisteme toplam 6.8 milyon kişi katıldı. Bireysel emeklilik fonlarındaki toplam birikim altı ayda 60 milyar liradan 70.9 milyar liraya çıktı. Daha da önemlisi bireysel emeklilik fonlarının otalama getirisi altı ayda yüzde 8.7'ye yükselerek aynı dönemdeki yüzde 5.9'luk enflasyon karşısında yatırımcısına gerçek bir getiri sağladı. BES fonlarının son bir yıllık getirileri de yüzde 12.11 ile yine aynı dönemdeki yüzde 10.90'lık tüketici enflasyonunun üzerinde bulunuyor.
-BES fonlarının haziran ayı ortalama getirisi Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından açıklandı. Yarı yıldaki yüzde 8.7'lik getiri, borsanın yüzde 28.5 ve altının yüzde 9.6'lık getirisinin ardından yatırım araçları içinde üçüncü en yüksek getiri oldu.
-Bitişikte tablodan izlenebileceği gibi BES fonlarının performansını euro izliyor. Konut fiyatlarına ilişkin elimizde 4 aylık veriler var. Konut fiyatlarının reel getirisini hesaplamak için 4 aylık yüzde 4.37'lik artışın yanına yüzde 3.84'lük kira gelirini de eklemek gerekiyor. Yine de gayrimenkulden ortalama yüzde 8'i aşan bir getiri çıkması zor. Bu yıl gayrimenkul fiyatlarında bir durgunluk var. Bu da son altı yıldır hızla artan fiyatların ardından gerçekleşiyor ve bu haliyle sağlıklı ve olması gereken bir düzeltme.
-Yatırım araçlarına 5 ve 10 yıllık vadelerde baktığımızda tablo biraz farklılaşıyor. Bir kere son 5 yılın enflasyon toplamı yüzde 51. BES fonlarının ortalama getirisi ile Hazine faizlerinin bileşiklendirilmiş getirisi ancak enflasyonu karşılıyor. Hazine kağıtlarının getirisi bireysel yatırımcılar için stopajını kestikten sonra hesaplıyoruz. Ancak BES'te aynı durum söz konusu değil. Çünkü yüzde 5'lik kesinti sistemden çıkışta ve toplam üzerinden yapılıyor. Uzun vadede bu önemli bir dezavantaj. Tasarrufları teşvik etmek isteyen ve bu nedenle bütçeden BES'e her yıl asgari ücret tutarı kadar katkıda bulunan devletin öncelikle bu konuyu halletmesi gerekir.
-5 yıl gibi uzun vadede hisse senetlerinin getirisi enflasyonun sadece 10 puan üzerinde. O da son yükselişle birlikte sağlanan bir gelişme. Mevduat faizi enflasyonun bir kaç puan gerisinde. En yüksek getiri ise yüzde 90'ı aşan oranla dolar ve konutta gerçekleşti.
-10 yılda tablo biraz daha düzeliyor. Yüzde 122'lik enflasyonun altında kalan tek yatırım aracı ne ilginçtir ki, hisse senetleri. Riskinin yüksekliğinden dolayı uzun vadede en çok kazandırması gereken bir araç ama ne yazık ki son 10 yılda en geride kaldı.
-Bireysel emeklilik sisteminin ortalama getirisi ise yüzde 154 ile enflasyonun üstünde ve yüzde 5'lik kesintiden sonra katılımcısına net bir getiri sunabilir. Son 10 yılın en çok kazandıranı ise yüzde 410 ile altın. İçinde hem kendi değer artışını hem de dolar kurundaki artışı barındırdığından dolayı yüksek getiriye ulaştı. Çünkü doların 10 yıllık artışı da yüzde 168 ile ikinci sırada zaten.
-Sonuç itibariyle küresel piyasaların pozitif etkisi yanında yurtiçi gelişmelerin de katkısıyla iyi bir yarı yılı geride bıraktık. Piyasalarda oynaklık az, hareket de pozitif yönlü olunca BES fonları iyi getiriler sağladı.

Paylaş
KÜNYE

Copyright © 2017 - Tüm hakları saklıdır. Habertürk Gazetecilik A.Ş.